16 Şubat 2014 Pazar

Cilt Bakımı: Tonik ve Maskemizi Kendimiz Yapalım

Aynaya bakıpta cildimizin pırıl pırıl olduğunu gördüğümüzde, daha iyi hissederiz ve kendimize güvenimiz artar. Tabii bunun için de cildimizi korumamız ve iyi bakmamız gerekiyor. Doğal bitkilerle kolayca evde yapabileceğimiz cildimizi rahatlatacak, temizleyecek ve gençleştirecek tarifler;


Elma Sirkeli Tonik
İki yemek kaşığı elma sirkesi ile iki yemek kaşığı suyu karıştırın. Pamuk yardımıyla cildinizi bu solüsyonla temizleyin. Göz çevrenize getirmemeye özen gösterin. Su ile durulayın. Bu solüsyon, cildinizi kir ve yağdan arındırırken gözeneklerinizin açılmasını sağlar.


Papatyalı tonik
Malzeme: Bir tutam papatya, 500 gr. su.
Uygulama: Papatya suda pişirilir ve buz kabına boşaltılıp, dondurulur. Her gün cilde kompres yapılır. Sıkıştırıcı özelliği vardır ve sarkmayı önler.


Karma Cilt İçin Tonik
Kuşburnu, su
kuşburnu çay gibi demlenip cilt silinir, cildi sıkıştırma özelliği vardır.

Yağlı Ciltler İçin Tonik
1 kaşık elma sirkesi ile 8 kaşık maden suyunu karıştırıp, yağlı cilt için güzel bir tonik elde edebilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra, tonikle ıslatılmış bir pamuk yardımıyla silerek, sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.


Maden Sodası İle Cilt Temizliği
İçindeki zengin mineraller sayesinde tüm ciltler için yararlı ve besleyici bir toniktir. Cildinizi temizledikten sonra, Doğal maden sodası ile ıslatılmış bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın. Ayrıca buz kalıplarına koyup dondurduğunuz sodayı kısa aralıklarla yüzünüzde gezdirebilirsiniz.


Salatalık-Bal Toniği
Soyulmuş ve doğranmış 1 orta boy salatalığı mikserde püre haline getirin. Püreyi bir kevgire boşaltın ve kevgirin altına cam bir kap yerleştirin 20 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoz içine 2 kaşık bal ilave edin. Tahta bir kaşıkla salatalık suyu ve balın iyice karışmasını sağlayın ve yüzünüze sürün 15-20 dakika  bekletip yüzünüzü durulayın.


Salatalıklı temizleme sütü
Malzeme: Bir adet salatalık, 25 gr. badem yağı.
Uygulama: İyice yıkanan salatalık kabukları soyulmadan rendelenir. 15 dakika kaynatılır ve süzülür. Üzerine badem yağı ilave edildikten sonra cilt silinir. (Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilir.)


Yağlı ve Problemli Ciltler İçin:
Hollywood Maskesi:
2 yemek kaşığı un,1 yumurta akı ile karıştırın, kar gibi olana kadar çırpın.Yüze sürün.20 dakika bekletilir.İlk önce ılık sonra soğuk su ile yıkanır.
Etkisi: sıkılaştırıcı, temizleyici ve kan dolaşımını hızlandırıcı.


 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder